2016 WD-40 Phillip Island SuperSprint Results

Saturday
Aussie Racing Cars - Race 2
Final
  • Session Type: Race
  • Date: Sat 16 Apr 2016
  • Start: 10:20
  • Finish: 10:40
  • Laps: 8 laps
Position / Driver / Team Laps Race Time
1
BW Ben Walsh
#2 - DR Ink Tattoo Removal - Holden Cruze
8 14:28.4998
2
KT Kel Tredeser
#75 - KKP Motorsport - Camaro
8 14:30.3721
3
BP Brendon Pingel
#1 - Derek Pingel Racing - Holden Cruze
8 14:34.9360
4
TY Trent Young
#42 - Direct Clutch Services - Nissan Altima
8 14:35.0320
5
MB Myles Bond
#7 - Tonsley Crash Repairs / BAM Mo - Toyota Aurion
8 14:40.8446
6
JD James Duckworth
#10 - RDA Brakes/Rinkin Racing - Nissan Altima
8 14:40.8564
7
DS David Sultana
#89 - David Sultana Motorsport - Toyota Aurion
8 14:41.2205
8
KC Kyle Clews
#17 - Darrell Lea STIX / Rinkin Rac - Nissan Altima
8 14:41.3115
9
HH Harley Haber
#21 - CEJN Australia - Ford Mustang
8 14:41.4819
10
AU Adam Uebergang
#63 - Uebergang Racing - Euro GT
8 14:41.8785
11
CW Craig Woods
#61 - Western Sydney Motorsport - Mustang
8 14:42.5037
12
MG Mark Griffith
#91 - Griffith Corp / Iveco / Vawdre - Euro GT
8 14:54.5778
13
BS Blake Scibberas
#68 - Western Sydney Motorsport - Mustang
8 14:54.6821
14
ZB Zakkary Best
#76 - Best Leisure Industries - Euro GT
8 14:55.0838
15
AC Adam Casuccio
#111 - ACE Construction Group / Lease - Euro GT
8 14:55.1455
16
GM Glenn McNamara
#65 - The Torque Team - Camaro
8 14:57.8877
17
GL Grant Ludbey
#30 - The Torque Team - Euro GT
8 14:57.9779
18
CS Chris Stevenson
#88 - Hertz - Nissan Altima
8 14:58.6534
19
CT Craig Thompson
#72 - Western Sydney Mototsport - Mustang
8 15:05.8406
20
JW Jeff Watters
#96 - Cure for MND Foundation - Nissan Altima
8 15:05.8605
21
BW Ben Wilcox
#86 - Wilcox Engineering & Screw Con - Mustang
8 15:08.3043
22
BE Bradley Eastman
#55 - Greg Eastman Electrical / East - Mustang
8 15:12.2566
23
GT Grant Thompson
#78 - Western Sydney Motorsport - Mustang
8 15:17.5992
24
LB Leigh Bowler
#11 - Advantage Motorsport / Conplex - Nissan Altima
8 15:21.6024
25
RC Reece Chapman
#25 - Motorsport 25 - Falcon
8 15:24.2142
26
AC Andrew Clarke
#8 - Clarke Racing Starlight Childr - Commodore
8 15:27.3628
27
IC Ian Chivas
#6 - Silkgate Group - Nissan Altima
8 15:28.3637
28
RB Ruth Bowler
#9 - Ruthie Racer Racing - 40 Ford Coupe
8 15:46.5013
29
EC Emma Clark
#15 - Rail System Engineers - Toyota Aurion
8 15:47.4283
30
PG Peter Griffiths
#69 - Griffiths Racing Team - Falcon
8 16:16.7064
31
CP Charlotte Poynting
#52 - Poynting Racing Team - Camaro
8 16:19.4079
DNF
MD Madison Dunston
#3 - Bounce Coffee - Toyota Aurion
5 11:44.1481
DNF
BT Brendon Tucker
#4 - Variety Group - Falcon
4 07:31.1220
DNF
MR Michael Rinkin
#71 - Rinkin Motorsport - Nissan Altima
2 03:59.2911
Stay In The Know
Sign up to the Virgin Australia Supercars Championship Newsletter